Grecja ogłasza wyniki finansowe rynku hazardowego.

w Świat, autor:

Grecki organ regulacyjny Hellenic Gaming Commission (HGC) opublikował raport dotyczący stanu rynku hazardowego online w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku. Okazuje się, że w tym czasie rynek w grecki wygenerował przychody w wysokości 150 milionów euro co było wynikiem aż o 40 proc. gorszym w porównaniu do tego samego okresu w roku 2019. Oczywiście słabsze od oczekiwanych jeszcze na początku bieżącego roku wyniki, były spowodowane pandemią koronawirusa Covid-19, który wpłynął na kalendarz imprez sportowych.

Jak podkreślono w komunikacie rok rozpoczął się stosunkowo dobrze, ponieważ przychody w styczniu wyniosły 49,3 mln euro (217,57 mln zł), ale już w lutym odnotowano niewielki spadek do  45 mln euro (198,59 mln zł). W marcu, w połowie którego odwołano praktycznie wszystkie rozgrywki ligowe w krajach Europy przychody spadły do 36,1 mln euro (159,32 mln zł), następnie w kwietniu zanotowano kolejny gorszy wynik i przychody wyniosły 39,5 mln euro (174,35 mln zł). W maju nastąpił nieznaczny wzrost do 30 mln euro (132,40 mln zł). 

Małe przetasowania w czołówce

Nieustannie marką, która dominuje na greckim rynku pozostał lokalny Stoixman, który posiadał 49% udziałów i całym rynku hazardowym i tym samym w styczniu szczycił się przychodami na poziomie 24,3 mln euro (107,24 mln zł), a w maju 14,8 mln euro (65,31 mln zł). Drugie miejsce zajął brytyjski gigant, operator Bet365, generując około 14,3 mln euro (63,10 mln zł) w każdym z pierwszych dwóch miesięcy, ale jego polityka koncentrująca się na oferowaniu na rynku greckim głównie zakładów wzajemnych spowodowała, że w maju bet365 spadł na trzecie miejsce pod względem przychodów osiągając jedynie 5,2 mln euro (22,95 mln euro). Bukmacherem, który w maju przejął od bet365 drugą pozycję była należąca do grupy GVC Holdings marka Sportingbet, która w maju osiągnęła przychody w wysokości 6,1 mln euro (26,92 mln zł). Tym samym można powiedzieć, że Spotingbet najlepiej poradził sobie na rynku greckim z kryzysem spowodowanym koronawirusem, ponieważ wynik z maja nieznacznie różnił się od osiągniętych w styczniu przychodów na poziomie 6,3 mln euro (27,81 mln zł).

Grecki operator loterii i zakładów OPAP, który jest w trakcie nabywania większościowego pakietu akcji Stoiximan, prawie całkowicie zmniejszył swoje przychody online w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2020 roku. Było to w dużej mierze spowodowane tym, że praktycznie do maja nie dodano do oferty gier kasynowych i przez to firma musiała bazować na zakładach wzajemnych, w których nie było praktycznie żadnego istotnego ruchu.

Poker i kasyna online ze wzrostami

Jednak niektórzy mniejsi greccy operatorzy przełamali niekorzystne tendencje i wykorzystali sytuacjię zwiększając swoje przychody w ciągu całego roku. Przede wszystkim dotyczy to marki PokerStars należącej do Flutter Entertainment. W Grecji podobnie jak w innych krajach w okresie pandemii wielu graczy przerzuciło się na grę w pokera online. Wspominaliśmy między innymi, że wyraźnie było to widać po wynikach z rynku włoskiego. PokerStars dzięki temu podwoił swoje przychody od stycznie do kwietnia Podobne trendy widoczne były w segmencie kasyn online i tutaj na rynku greckim skorzystał z tej sytuacji NetBet, który ponad trzykrotnie zwiększył swoje przychody od stycznia do maja. Jednak w tym przypadku należy dodać, że operator nie jest istotnym graczem w Grecji o czym najlepiej świadczy wysokość jego przychodów w maju, która wyniosła zaledwie 790 tys euro (3,5 mln zł).

Grecja zaczęła luzować obostrzenia dopiero w połowie maja i kasyna naziemne oraz punkty stacjonarne zakładów wzajemnych mogły być od tego czasu ponownie otwarte, ale według ściśle określonych zasad sanitarnych, które nakazywały również zmniejszenie liczby klientów, którzy mogą przebywać w punkcie. W międzyczasie rząd kontynuuje plany ponownego uregulowania swojego rynku internetowego po tym, jak jego projekty rozporządzeń spotkały się z niewielkim sprzeciwem ze strony Komisji Europejskiej. Oczekuje się, że HGC opublikuje ostateczne przepisy w najbliższych tygodniach.