Coraz bliżej nowych przepisów w Niemczech

w Świat, autor:

Powoli idzie próba uregulowania niemieckiego rynku hazardowego. Niemcy chcą od 1 lipca 2021 wprowadzić nowe prawo hazardowe zmieniające obecnie obowiązujące przepisy i w tym celu przedłożyły Komisji Europejskiej czwartą wersję Narodowego Prawa Hazardowego (Glücksspielneuregulierungsstaatsvertrag). 

Jeśli Komisja Europejska zatwierdzi, a 13 z 16 landów ratyfikują traktat wówczas do od 1 lipca 2020 roku do 31 grudnia 2028 roku obowiązywać będzie nowe prawo. Wnioski licencyjne będzie można składać do 1 lipca 2022 roku. Opłaty licencyjne operatorów będą ustalane na podstawie prognoz dotyczących postawionych kwot. Operatorzy generujący obrót do 40 mln euro, będą zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości co najmniej 2,0%, a nie mniejszej niż 100 euro. Dla podmiotów o zyskach od 40 do 65 mln EUR opłata ta wzrasta do 80 000 EUR, plus 1,6% zysków powyżej 40 mln EUR.

Landem, w którym będzie mieścił się nowy organ regulacyjny będzie Saksonia-Anhalt. Wśród kompetencji organu znajdzie się nadzorowania rynku pokera, kasyn online i zakładów sportowych.

Duże ograniczenia dla legalnej branży

Wśród najważniejszych zapisów ustawy hazardowej wymienia się: limit depozytów w wysokości tysiąca euro na gracza, ograniczenia zakładów na żywo oraz ograniczenia oferowanych rynków zdarzeń zakładów sportowych. W kasynach online maksymalna stawka wyniesie jeden euro, a każdy obór musi trwać średnio pięć sekund. Prawodawca przewiduje również zakaz oferowania jackpotów. 

Regulacje przewidywane są również w zakresie reklamy, która będzie zabroniona w godzinach od 6:00 do 21:00, a w czasie transmisji sportowych na żywo obowiązywać będzie całkowity zakaz działań marketingowych. Jednak możliwa będzie promocja na bandach boiskowych oraz na koszulkach piłkarskich.

Zmiany czekają również branże marketingu afiliacyjnego, która nie będzie mogła zawierać umów, których przychody są uzależnione od depozytów klientów i ich działaniach na stronach.

Krytyka ekspertów

Proponowany traktach zastąpi wprowadzone w 2012 roku prawo hazardowe. Pojawiają się jednak głosy krytyczne wobec proponowanych nowych przepisów. Eksperci zwracają uwagę, że ograniczenia dotyczące zakładów na żywo oraz rynków zakładów mogą spowodować ucieczkę klientów do operatorów nielegalnych.