Bułgaria: zgoda na zakaz dla prywatnych loterii

w Świat, autor:

Władze Bułgarii wprowadzają legislacje mające na celu zakazanie organizowania prywatnych loterii. Nowe prawo, będące poprawką do obowiązującej Ustawy Hazardowej, zostało przegłosowane przez deputowanych w drugim czytaniu i ma oficjalnie wejść w życie w przyszłym tygodniu.

W ramach nowych przepisów, wszelkie loterie, które nie są organizowane przez tamtejszy totalizator sportowy muszą zakończyć swoje działania w ciągu 90 dni. Zapisy ustawy nie obejmą prywatnych operatorów zakładów wzajemnych posiadających wydane przez państwo licencje, automatów do gry, loterii fantowych, bingo lub keno. Warto odnotować, że w tym samym czasie nie udało się wprowadzić prawa mającego całkowicie zakazać reklamowanie wszelkich form hazardu.

Powodem wprowadzenia nowych przepisów było unikanie płacenia podatków przez prywatnych operatorów loterii. W ciągu sześciu ostatnich lat miało to zdaniem rządu spowodować straty skarbu państwa na sumę 118 milionów dolarów. 

W związku m. in. z tą sprawą w ubiegłym miesiącu postawiono zarzuty szefowi grupy IGM -największego prywatnego operatora loterii w Bułgarii – Wasiłowi Bożkowowi. Najbogatszy człowiek w Bułgarii i m. in. właściciel klubu CSKA Sofia, stanie teraz przed sądem. Ciężą na nim ciężkię zarzuty, w tym za prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej, wymuszenie, próbę przekupstwa urzędnika czy podżeganie do popełnienia przestępstwa.

Ponadto, w tym tygodniu tamtejsza Komisja ds. Hazardu wydała oświadczenie, w którym ogłosiła, że nie wszystkie licencjonowane podmioty odprowadzały odpowiednie sumy od sprzedaży swoich usług. Nieprawidłowości zostały wykryte przez Państwową Agencja Inspekcji Finansowej. W swoim oświadczeniu Komisja przypomniała również, że operatorzy naziemni muszą odprowadzać podatek w wysokości 15% od przychodów, a ich internetowi odpowiednicy – 20%. Za niestosowanie się do tych przepisów grożą kary nie tylko kary finansowe, ale również groźba ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Naszym zdaniem

Rok 2020 zaczął się w europejskich krajach bardzo intensywnie, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych przepisów dotyczących rynku gamingowego. Nowe ustawy wprowadzają obecnie m. in. Ukraina i Niemcy, a kraje Skandynawskie, Wielka Brytania, Hiszpania czy Bułgaria zaostrzają w ostatnim czasie swoje przepisy. Czy możemy spodziewać się podobnych kroków ze strony rządu RP? Miejmy nadzieję, że jeśli już, to nasi rodzimi ustawodawcy zajmą się raczej liberalizacją przepisów, niż wprowadzaniem nowych ograniczeń. Pracy wymagają m. in. legislacje dotyczące pokera. Poza tym, sądząc po przychodach budżetu, obecny system wydaje się działać całkiem przyzwoicie.

Źródło: https://calvinayre.com/2020/02/07/business/bulgaria-private-lottery-ban-gambling-tax-warning/