Bukmacherzy legalni w Polsce 2020

Zaktualizowano

legalni bukmacherzy

Co należy zrobić, aby móc w Polsce oferować zakłady wzajemne online ? Sam kapitał na start nie wystarczy, ponieważ jedną z kluczowych kwestii jest uzyskanie zezwolenia na przyjmowanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. W Polsce organem prowadzącym całą procedurę jest Ministerstwo Finansów i to właśnie do tego organu musimy się zwrócić jeśli chcemy otworzyć spółkę bukmacherską oraz na stronie tej instytucji znajdziemy kompletną listę podmiotów, które już uzyskały licencję, a tym samym działają na polskim rynku legalnie. Obecnie na liście widnieje 18 spółek zajmujących się organizowaniem zakładów bukmacherskich online.

BukmacherAdres Data uzyskania licencjiSerwis internetowy
E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Żurawia 8, 00 – 503 Warszawa28 listopada 2014 r.www.etoto.pl
FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego 15, 43-400 Cieszyn23 stycznia 2012 r.www.efortuna.pl
Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Lwowska 25, 65 – 225 Zielona Góra16 lutego 2012 r.www.milenium.pl
Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.ul. Porcelanowa 8, 40 – 246 Katowice21 lutego 2012 r.www.sts.pl
Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.ul. Kijowska 1, 03 – 738 Warszawa30 listopada 2018 r.www.trafonline.pl
TOTOLOTEK S.A.ul. Taneczna 18B, 02 – 829 Warszawa20 czerwca 2013 r.www.totolotek.pl
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Wańkowicza 3, 40 – 384 Katowice13 maja 2016 r.www.lvbet.pl
SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. 73 Pułku Piechoty 7A, 40-496 Katowice30 października 2017 r.www.superbet.pl
TOTALBET ZAKŁADY BUKMACHERSKIE Sp. z o.o.ul. Jubilerska 10, 04-190 Warszawa22 marca 2018 r.www.totalbet.pl
forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Królewska 18, 00-103 Warszawa04 maja 2016 r.www.iforbet.pl
BestBet Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie ul. Solec 18/U52, 00-410 Warszawa25 maja 2019 r.www.bestbet24.pl
Cherry Online Polska Sp. z o.o.ul. Gedymina 30, 04-120 Warszawa28 czerwca 2018 r.www.pzbuk.pl
BEM Operations Limitedul. Zwycięska 20A/204, 53-033 Wrocław26 września 2018 r.www.betclic.pl
BetFan Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawieul. Śmiała 26, 01-523 Warszawa29 października 2018 r.www.betfan.pl
eWinner Sp. z o.o.ul. Legionów 126-128, 81-472 Gdynia30 października 2018 r.www.ewinner.pl
Betx Polska Sp. z o.o.ul. Stefana Batorego 5, 43-300 Bielsko-Biała29 listopada 2018 r.www.typiko.pl
Polski Bukmacher Sp. z o.o.ul. Limanowskiego 10, 41-300 Dąbrowa Górnicza03 stycznia 2019 r.www.noblebet.pl i www.okbet.pl
Mr BET zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.ul. Pochyła 7, 43-400 Cieszyn08 stycznia 2020 r.www.mrbet.pl

Ustawa o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2019 roku dokładnie opisuje wytyczne jakie muszą spełnić podmioty starające się o organizowanie zakładów wzajemnych na terenie Polski przez Internet. W tym tekście przyjrzymy się najciekawszym zapisom z punktu widzenia gracza. 

Co trzeba zrobić, żeby być bukmacherem w Polsce ?

Pierwszą barierą, którą mogą napotkać przedsiębiorcy myślący o założeniu Spółki, której zadaniem będzie przygotować ofertę bukmacherską dla użytkowników mieszkających w Polsce jest z pewnością wysokość kapitału zakładowego. Artykuł 10 ustawy o grach hazardowych wskazuje, że  Spółka akcyjna lub spółka z ograniczona odpowiedzialnością nie może mieć kapitału zakładowego niższego niż 2 000 000 zł. Co prawda przyglądamy się przede wszystkim zakładom bukmacherskim, ale warto zaznaczyć w tym miejscu, że w przypadku chęci organizowania legalnych gier kasynowych wysokość kapitału zakładowego nie może być niższa niż 4 000 000 zł. Dodatkowo w przypadku urządzenia zakładów wzajemnych przez internet, pomiot musi złożyć zabezpieczenie finansowe w wysokości 480 000 zł Oczywiście majątek spółki nie może pochodzić ze źródeł nielegalnych lub nieudokumentowanych. Oprócz tego przed urzędnikami Ministerstwa Finansów należy udokumentować, że nie zalega się z zapłatą podatków, z zapłatą należności celnych, składem na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Ważnym zapisem jest również ten mówiący o tym, że nie otrzyma koncesji podmiot, któremu wcześniej tego typu koncesję cofnięto. Okres karencji wynosi 6 lat.

Zaufane zakłady bukmacherskie – jak poznać ?

Dwa kolejne istotne wymagania dotyczą siedziby i nazwy domeny internetowej. Spółka organizująca zakłady wzajemne musi mieć siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nazwa jej domeny najwyższego poziomu musi być przypisana do polskich stron internetowych. W praktyce pozwala to użytkownikom odłożyć licencjonowany serwis od tego działajacego bez odpowiedniego zezwolenia. Wszystkie strony legalnych bukmacherów mają końcówkę „.pl”, natomiast strony działające niezgodnie z przepisami zazwyczaj wykorzystują domenę z końcówką „.com/pl”. Każda spółka posiadające zezwolenie Ministerstwa Finansów uwzględniona jest w ogólnodostępnym rejestrze wraz z nazwą adresu internetowego, pod którym prowadzi działalność bukmacherską. Oczywiście strony muszą działać w języku polskim. Zmiany ustawowe w 2017 roku wprowadziły również tzw. rejestr domen zakazanych, w którym znajdziemy listę podmiotów działajacych w naszym kraju nielegalnie.

Wymagania ochrony graczy zakładów wzajemnych

Jeśli już Spółka zgromadzi odpowiedni kapitał na start i zarejestruje odpowiednią domenę, musi spełnić szereg wymagań, których głównym celem jest ochrona graczy. W artykule 17, punkcie 3 znajdujemy zapis „podmiot urządzający zakłady wzajemne przez internet jest obowiązany zabezpieczyć stosowane dowody udziału w zakładzie wzajemnym przed ingerencją osób nieuprawnionych i zapewnić możliwość weryfikacji ich autentyczności”. To jedna z przyczyn przez które w trakcie zakładania nowego konta w legalnym serwisie bukmacherskim jesteś proszony o załączeni skanu lub zdjęcia rewersu i awersu dowodu osobistego. Jeszcze wyraźniej mówi o tym punkt 4 Artykuł 27 „W przypadku wątpliwości co do wieku uczestnika gry hazardowej, osoba kierująca ośrodkiem gier lub przez nią upoważniona, osoba sprzedająca losy lub inne dowody udziału w grach losowych oraz osoba przyjmująca zakłady wzajemne jest upoważniona do żądania okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość i wiek uczestnika gry hazardowej.”. Domyślamy się, że niektóre osoby obawiają nie o bezpieczeństwo przesłanych danych z dokumentów tożsamości. W tym miejscu należy wspomnieć, że ustawodawca nie zapomniał o zapisie chroniącym dane wrażliwe. W Artykule 15, punkcie 6 Ustawy o grach hazardowych wspomina się, że podmiot urządzający zakłady wzajemne przez Internet musi zapewnić bezpieczeństwo zarówno archiwizowanych jak i udostępnianych danych. Co więcej w ustawie wskazuje się wyraźnie, że urządzenia przetwarzające i archiwizujące dane muszą być zainstalowanie przechowywane na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do EFTA. Dostęp do danych powinny mieć zapewnione organy Krajowej Administracji Skarbowej. Wspomnimy jeszcze słowem, że Ustawa nakłada na spółki zajmujące się zakładami wzajemnymi online na zapewnienie bezpieczeństwa płatności, więc wszelkie oferowane metody na stronie muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty.

Regulamin serwisów bukmacherskich

Bardzo ważne zapisy znajdują się w Artykule 15i, ponieważ dotyczą ochrony uczestników gry przed negatywnymi skutkami hazardu. Na świecie coraz częściej zwraca się uwagę na pomoc osobom uzależnionym od hazardu i organy regulacyjne poszczególnych Państw stawiają przed bukmacherami wysokie wymagana w tym zakresie. W Polsce Spółka ma obowiązek wdrożyć regulamin odpowiedzialnej gry. Na stronie internetowej bukmachera musi znaleźć się informacja o sposobie kontaktu z przedsiębiorstwem hazardowym, informacje o zezwoleniu, regulamin serwisu, informacja o zakazie gry osobom poniże 18 roku życia, informacje o ryzyku związanym z hazardem, nazwy instytucji zajmujących się pomocom osobom uzależnionym. 

pełny tekst Ustawy: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000847/U/D20190847Lj.pdf