Bukmacher Sportsbet zapłaci milionowe odszkodowania

w Świat, autor:

Sportsbet, czyli największy bukmacher online w Australii dostanie bardzo mocno po kieszeni. Organ odpowiedzialny za kwestie hazardu na antypodach właśnie zarządził, że operator niesłusznie anulował zakłady zagrane przez jego klientów na mecze ligi futbolu australijskiego AFL (Australian Futbol League).

Sprawa dotyczyła rozegranej w maju 2019 roku 10. kolejki tych rozgrywek, w ramach której bukmacher wystawił zakład, że „żaden zawodnik nie wykona 40 lub więcej przekazań w meczach 10. kolejki AFL”, oczywiście po bardzo atrakcyjnym kursie. Następnie zakład ten anulował, powołując się na regulamin, w ramach którego bukmacher ma prawo unieważniać zakłady, które zawierają „oczywiste i widoczne błędy”.  

Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony klientów, którzy niemal natychmiast zaczęli składać skargi do tamtejszego regulatora zakładów bukmacherskich – Northern Territory Racing Commission (NTRC). Organ pochylił się nad tymi zawiadomieniami i przyznał rację typerom, twierdząc, że chociaż błędy w kursach były widoczne, mogły okazać się niedostrzegalne dla przeciętnego typera i tym samym nie podlegają pod definicję „oczywistego błędu”. 

Ostatecznie NTRC nakazało Sportsbetowi wypłacić graczom wygrane. Łączne straty bukmachera z tego zakładu szacowane są na 9 milionów dolarów australijskich, czyli blisko 24 miliony w przeliczeniu na polskie złotówki. Pomyłka ta jest więc bardzo bolesna, nawet dla tak dużego bukmachera jak Suberbet.

Co ciekawe, z prawa do anulowania zakładu korzystają również legalni polscy bukmacherzy, którzy praktycznie zawsze uwzględniają tego typu zapis w swoim regulaminie. Znajdziemy go nie tylko w statutach mniejszych legalnych bukmacherów online, ale również potentatów, takich jak STS czy Fortuna. 

Pierwszy z nich w przypadku pojawienia się błędu w swojej ofercie kursowej zastrzega sobie prawo do rozliczenia zakładu jako zwrot, po kursie 1,0. Dotyczy tego następujący punkt regulaminu: „W przypadku oczywistych błędów przy wprowadzaniu danych do systemu Bukmachera skutkujących w szczególności błędami w publikacji informacji na stronach Internetowych Bukmachera w tym błędami na Koncie STS, Bukmacher dokona anulowania takich kuponów, nawet jeśli błąd zostanie zauważony już po zawarciu zakładu na dane Wydarzenie lub/i rozstrzygnięciu zdarzenia. Stawka anulowanego z takiego powodu zakładu zostanie uczestnikowi gry zwrócona z zastrzeżeniem pkt 7.5., pkt 7.9. i za wyjątkiem „Zakładów na Żywo”. 

NASZYM ZDANIEM

Chociaż zapis ten może okazać się nieco krzywdzący dla typerów, to chroni on działalność bukmachera i jego pracowników. Naszym zdaniem, biorąc pod uwagę możliwe straty na jakie narażone są operatorzy zakładów wzajemnych w przypadku wystąpienia tego typu kłopotów z systemem, punkt o anulowaniu zakładu w przypadku tego typu „oczywistych” błędów jest wręcz niezbędny w regulaminie każdego buka i całkowicie uzasadniony, nawet kosztem ewentualnych wygranych klientów. Należy jednak pamiętać, że przepis ten nie powinien być nadużywany w sposób krzywdzący dla klientów i nie może służyć jako instrument zwiększający dochody operatorów.